Przeszukujesz internet i podpytujesz bardziej doświadczonych znajomych jak założyć i prowadzić działalność gospodarczą? Uważaj, bo porady znalezione na przypadkowych stronach lub podpowiedzi przyjaciół mogą wprowadzić Cię w błąd. Pomimo szeroko dostępnej wiedzy, wielu początkujących przedsiębiorców podczas zakładania firmy nadal podejmuje niekorzystne decyzje. Sprawdź, jakie kwestie przysparzają najwięcej trudności i jakie mogą być konsekwencje złych wyborów na początku prowadzenia firmy.
Data rozpoczęcia działalności
Jedną z informacji podawanych podczas rejestracji firmy jest data rozpoczęcia działalności. Wybór niewłaściwej daty może skutkować skróceniem okresu korzystania z Ulgi na start czy z Małego ZUSu. Aby zyskać „dodatkowy” miesiąc zwolnienia lub preferencji, wystarczy, że Twoja firma rozpocznie działalność nie z pierwszym dniem miesiąca, ale w innym dniu z jego pierwszej połowy. Wynika to z tego, że przepisy określające długości tych preferencyjnych okresów, posługują się pojęciem “pełnych” miesięcy. Warto o tym wiedzieć.
Niekorzystna forma opodatkowania
Pochopny wybór formy opodatkowania oznacza dla Ciebie spore straty lub dodatkowe obowiązki. Wybierając ryczałt, nie możesz rozliczać się razem z małżonkiem ani odliczać kosztów poniesionych na rzecz firmy. Jednak nie zawsze będzie to zły wybór np. jeśli nie ponosisz wysokich nakładów czy jako singiel nie korzystasz ze wspólnego opodatkowania. W określonych przypadkach to właśnie ta forma okaże się dla Ciebie najkorzystniejsza.
Podejmując decyzję o rozliczaniu się na zasadach ogólnych, powinieneś prowadzić Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów. Jeśli nie wiesz, jak to robić, warto powierzyć to księgowemu. Wybór formy opodatkowania powinien być poprzedzony analizą specyfiki działalności, jej skali i Twoją indywidualną sytuacją. Warto też przeliczyć kilka scenariuszy podatkowych.
Często problem z podjęciem decyzji co do formy opodatkowania blokuje start firmy – a to błąd. Firmę możesz otworzyć wybierając dowolną formę opodatkowania, ponieważ masz czas na jej zmianę. Możesz to zrobić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został uzyskany pierwszy przychód w danym roku podatkowym.. Tylko nie zapomnij wysłać do CEiDG odpowiedniego wniosku.
Większość przedsiębiorców może korzystać ze zwolnienia VAT, ale część z nich nie wie, że ma taką możliwość.
Zwolnienie przedmiotowe dotyczy podatników, którzy sprzedają wyłącznie produkty i usługi zwolnione z VAT, a zwolnienie podmiotowe obejmuje przedsiębiorców, których przychód nie przekroczył 200 tys. zł rocznie (dla nowych firm limit wylicza się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności w danym roku). Rozróżnienie tych dwóch zwolnień wydaje się proste, jednak jest od tego sporo wyjątków, np niektóre zawody nie mogą skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, pomimo że nie przekraczają limitu przychodu. Rejestracja VAT pomimo niższych obrotów może być również dla Ciebie korzystna, jeśli zamierzasz odliczać VAT od wydatków i inwestycji związanych z działalnością.
Koncesje i zezwolenia
Kolejnym ważnym elementem, o którym nie możesz zapomnieć, rozpoczynając działalność gospodarczą są wymagane pozwolenia. W sytuacji, kiedy prawo narzuca taki obowiązek, powinieneś wystąpić o koncesję lub zezwolenie już po zarejestrowaniu firmy. Rozpoczęcie działalności reglamentowanej np. w zakresie ochrony mienia czy sprzedaży alkoholu bez spełnienia warunków jej prowadzenia, grozi sankcjami. Kodeks wykroczeń przewiduje tu karę ograniczenia wolności lub grzywnę.
Błędne rozliczanie kosztów
Jeżeli chcesz odliczać od swoich przychodów koszty ich uzyskania, musisz je odpowiednio udokumentować i wykazać związek pomiędzy tymi wydatkami a działalnością firmy. Powszechnym błędem jest zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów takich wydatków, które do nich nie należą np. koszty reprezentacji, kary umowne i odszkodowania.
Znajomość przepisów podatkowych znacznie ułatwia rozpoznanie kosztu. Dlatego jeśli brakuje Ci doświadczenia w tym zakresie, lepiej skorzystaj z pomocy doświadczonej księgowej.
Łączenie wydatków prywatnych z firmowymi
Używanie prywatnego konta dla potrzeb firmy utrudnia kontrolę nad finansami.
Dlatego dla własnej wygody, lepiej nie łączyć środków firmowych z prywatnymi. Firmowy rachunek bankowy to spore ułatwienie, a w niektórych branżach wręcz obowiązek. Dzięki niemu zachowasz porządek w dokumentach i łatwiej rozliczysz koszty – księgowość jest prostsza, gdy wszystkie operacje firmowe są realizowane z jednego konta.
W CWP nie tylko towarzyszymy Ci podczas rejestracji firmy, ale także pomożemy założyć firmowy rachunek bankowy oraz wybrać zdalną obsługę księgową. Dzięki temu już na starcie zyskasz wsparcie ekspertów, którzy pomogą Ci uniknąć błędów i
skoncentrować się na rozwijaniu swojego biznesu. Zadbamy o to, by każdy etap prowadzenia działalności był dla Ciebie bezpieczny.
Czytaj więcej:
Co musisz wiedzieć przed rejestracją firmy w CEIDG